فاطمه جان گریه نکن!

على بن هلال از قول پدرش مى گوید:
هنگامى که پیامبر خدا (صلى الله علیه و آله و سلم) در بستر بیمارى - که به رحلت ایشان منجر شد - قرار داشت، براى عیادت به خدمت شان شرفیاب شدم.
حضرت فاطمه (علیها السلام) بر بالین حضرت (صلى الله علیه و آله و سلم) نشسته و مى گریست، تا این که صداى گریه حضرت زهرا (علیها السلام) شدت گرفت. پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم) سرشان را به طرف زهرا (علیها السلام) بالا برده و فرمود: عزیز دلم! فاطمه جان! چرا گریه مى کنى؟!
حضرت زهرا (علیها السلام) عرض کرد: از ضایعه اى که بعد از شما است مى ترسم.
حضرت (صلى الله علیه و آله و سلم) فرمود: عزیزم! آیا نمى دانى که خداوند کاملا بر احوال زمین آگاه است و در یک نظر پدرت را به رسالت مبعوث نمود، و بر اساس همان آگاهى، در نظر بعد، شوهرت را برگزید، و به من وحى کرد که تو را به نکاح او در آورم.
فاطمه جان! خداوند به ما اهل بیت هفت خصلت عطا نمود که به کسى قبل از ما عطا نشده، و پس از ما نیز به کسى عطا نخواهد شد:
اول آن که من، خاتم پیامبران و برترین ایشان و محبوب ترین مخلوق در نزد خدا هستم و پدر تواءم.
دوم آن که جانشین من، بهترین جانشینان و محبوترین ایشان نزد خدا است و او شوهر توست.
سوم آن که شهید ما، بهترین شهدا و محبوب ترین آنها نزد خدا است، و او حمزه، عموى پدر و عموى شوهر توست.
چهارم از ماست آن که دوبال دارد و هرگاه بخواهد با آن در بهشت با ملائکه پرواز مى کند، و او پسر عموى پدر و برادر شوهر تو است.
پنجم و ششم؛ دو نوه پیامبر این امت فرزندان تو هستند، حسن و حسین، که آقاى جوانان بهشتند، و قسم به خدا! پدرشان از هر دوى آنها نیکوتر است.
هفتم؛ فاطمه جان! قسم به کسى که مرا به پیامبرى بر انگیخت، مهدى این امت فرزند آن دو (حسن و حسین (علیه السلام) است. هنگامى که دنیا را هرج و مرج فراگیر آشوبها پدیدار گردیدند، راههاى بسته شده و گروهى، گروهى دیگر را غارت مى کند، بزرگان به کودکان رحم نمى نمایند، و کوچکترها حرمت بزرگان را رعایت نمى کنند، در این هنگام خداوند از نسل آن دو کسى را بر مى انگیزد که قلعه هاى گمراهى و دل هاى قفل زده را مى گشاید. و اساس دین را در آخر زمان (دوره رسالت) آن را استوار نمودم، و زمین را پس از آن که از ظلم و جور انباشته شده باشد پر از عدل و داد مى کند.
فاطمه جان!اندوهگین مباش و گریه مکن همانا خداوند - عزوجل - از من نسبت به تو مهربان توست در قلب من؛ خداوند تو را این خاطر جایگاه تو نزد من و مهر توست در قلب من؛ خداوند تو را به مردى تزویج نمود که از جهت خاندان بزرگ ترین مردم، و از جهت بزرگوارى و مقام برترین ایشان، و مهربان ترین آن ها نسبت به مردم، و عادل ترین آنها در مساوات، و بیناترین آنها در رویدادها و مسائل است. و من از خدا خواسته ام که تو اولین کسى باشى که از اهل بیتم به من ملحق خواهى شد.(1)
(آنگاه آثار سرور و شادى در چهره حضرت زهرا (علیها السلام) نمایان شد.)

1- کشف الغمه، ج 3، ص 267 و 268؛ بحارالانوار، ج 51 ص 79.

/ 0 نظر / 60 بازدید